Jaki nadruk na koszulce jest najtrwalszy?
W tym artykule odpowiadamy na pytanie, które frapuje wiele osób – jaki nadruk na koszulce jest najtrwalszy. Nie jest to proste pytanie ze względu na wiele czynników, które umożliwiają bądź uniemożliwiają zastosowanie konkretnych rodzajów druków w określonych okolicznościach. Jest to ważne zagadnienie, ponieważ wybór techniki nadruku na koszulce jest kluczowy, jeśli zależy nam na trwałości i estetyce wykonania. Technologii druku jest wiele i każda z nich z osobna ma swoje unikalne cechy.
Nadruk sitodrukowy i jego trwałość
Popularny sitodruk to jedna z najstarszych i najbardziej sprawdzonych technik drukowania wykonywanych na koszulkach. Używa się go przede wszystkim dla większych nakładów, ponieważ pozwala na szybki i efektywny druk tej samej grafiki na wielu egzemplarzach. Pozwala również na uzyskanie niskiej ceny, a także bardzo dobrej jakości nadruku, który wygląda dobrze nawet po wielu praniach. Jest jednak haczyk, ten druk nadaje się głównie do materiałów nieelastycznych np. do bawełny.
Sitodruk nie sprawdza się zatem zbyt dobrze przy tkaninach poliestrowych, a także przy materiałach zawierających większą ilość elastanu. Jeśli nie jesteś pewien czy ten typ druku sprawdzi się na produktach, które chcesz znakować to na pewno dobra drukarnia tekstylna pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję. To rozwiązanie dla koszulek bawełnianych jest zdecydowanie najtrwalsze.
Bezpośredni druk cyfrowy i jego trwałość
Bezpośredni druk cyfrowy na odzieży czyli DTG to technika, która pozwala na bezpośrednie naniesienie grafiki na koszulkę za pomocą specjalnej maszyny drukarskiej. Jest to odpowiednia opcja dla małych nakładów, ponieważ możliwa jest do uzyskania dobra cena przy małych ilościach, nawet jeśli Twój nadruk ma dużą ilość kolorów czy szczegółów. Ten druk pozwala także na druk zdjęć na odzieży. DTG ma zastosowanie głównie na koszulkach bawełnianych i jest to jedna z alternatyw do sitodruku, jednak wadą DTG jest niższa trwałość w stosunku druku sitowego.
Druk transferowy – trwałość i cechy
Tzw. transfer polega wydrukowaniu obrazu na specjalnej folii – zadrukowanej lub nie. Następnie nadruk przenoszony jest na docelowy materiał, za pomocą przeznaczonej do tego prasy. Ta technika jest łatwa i szybka, ale mniej trwała niż sitodruk. Dobrze wykonany transfer wynika z dobrania odpowiedniej temperatury i czasu przenoszenia druku na materiał. Druk transferowy można wykonywać na specjalnej, elastycznej folii, przystosowanej do używania go na odzieży z elastanem, w tym na odzieży sportowej.
Trwałość nadruku sublimacyjnego
Nadruk sublimacyjny to król wszystkich nadruków jeśli rozpatrywać je pod kątem trwałości. Niestety również on ma swoje wady, użycie na bawełnie jest bardzo ograniczone i z reguły go się nie stosuje – chyba, że w postaci poliestrowych wstawek, które szwalnia koszulek, wszywa w bawełnianym t-shircie.
Sublimacji używa się do zadruku powierzchni z dużą zawartością poliestru. Drukujemy jasne tkaniny, więc chcąc uzyskać kolor czarny lub w innym ciemnym odcieniu, druk wykonujemy na białym lub innym jasnym kolorze materiału. To właśnie dlatego wiele koszulek, mimo kolorowej warstwy zewnętrznej, posiada białe wnętrze. Dobrze wykonane nadruki sublimacyjne są trwałe i żywe, zostając takie przez długie lata. Dużym plusem jest brak większego wpływu wielkości produkcji na cenę.
Jaki nadruk na koszulce jest najtrwalszy – podsumowanie
Wybór techniki nadruku na koszulkach zależy od wielu czynników: rodzaju koszulki, rozmiaru zamówienia, złożoności grafiki i budżetu. Każda z opisanych technik ma swoje mocne i słabe strony. Podsumowując, jeśli zależy Ci na najwyższej trwałości nadruku na bawełnie, sitodruk może być najlepszym wyborem. Jeśli jednak zależy Ci na wielokolorowej, szczegółowej grafice w małym nakładzie, druk DTG może zdać tutaj egzamin. Przy koszulkach poliestrowych, zawsze najlepiej wybrać sublimację.
Hafciarnia
Druk UV
Drukarnia sublimacyjna
Druk cyfrowy DTG
Producent czapek z daszkiem
Transfer cyfrowy
Drukarnia sitodrukowa
Sitotransfer
Grawerowanie laserowe
Szwalnia usługowa
Tampondruk
Maskotki na zamówienie
Nie wiesz co wybrać? Jaka technika nadruku będzie najlepsza?