Co oznacza gramatura bawełny i jaka jest najlepsza?

Gramatura jest często jednym z głównych czynników decyzyjnych, które bierze się pod uwagę podczas wyboru tkanin, szczególnie bawełnianych. To między innymi ona wpływa na trwałość i komfort użytkowania. Co dokładnie oznacza gramatura bawełny i co powinno być priorytetem osób planujących jej zakup? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co oznacza gramatura bawełny

Gramatura bawełny jest istotnym parametrem podczas wyboru materiału. Poprzez gramaturę dowiadujesz się o gęstości i grubości tkaniny, które mają duży wpływ zarówno na estetykę, jak i trwałość bawełny. Ciężar wyrażany jest w gramach (g/m2), a niekiedy i kilogramach na metr kwadratowy (kg/m2).

Gramatura bawełny – czy większa znaczy lepsza

Gramatura bawełny to wskaźnik, którym kierują się kupujący pewni swoich oczekiwań. Im jest wyższa, tym materiał jest grubszy i gęstszy. W ten sposób Klient wie, że na jednostkowej powierzchni znajduje się więcej włókien bawełnianych, co jest odczuwalne podczas kontaktu ze skórą i świadczy o trwałości.

Grubsze materiały (czyli te o większej gramaturze) są bardziej odporne na przetarcia i zużycie, dlatego są pierwszym wyborem osób, którym zależy na latach użytkowania oraz odporności na trudne warunki, np. atmosferyczne. Korzysta się z nich nie tylko w przypadku tworzenia ubrań, ale nawet wykonując meble tapicerowane czy zasłony.

Czy to oznacza, że niższa gramatura powinna zostać z automatu odrzucona? Zdecydowanie nie. Niższa gramatura bawełny sprawia, że materiał jest cieńszy i bardziej przewiewny, a co za tym idzie, sprawdza się w przypadku letnich ubrań czy dodatków.

Jaka gramatura bawełny jest najlepsza

Czy można jasno wskazać jaka gramatura bawełny jest najlepsza? Podział materiałów bawełnianych ze względu na gramaturę jasno wskazuje, że każda z nich znajduje swoich odbiorców:

● niska gramatura (do 120 g/m2) to materiały przewiewne, idealne do stworzenia lekkich dodatków, nakryć głowy, bielizny czy ubrań na lato.
● średnia gramatura (do 200 g/m2) to umiejętne połączenie lekkości i trwałości, doskonałe w przypadku projektowania odzieży, pościeli, zasłon czy lekkich mebli. Te ubrania można wyciągnąć z szafy podczas chłodniejszych dni.
● wysoka gramatura (więcej niż 200 g/m2) to grube ubrania o wysokim stopniu wytrzymałości i lepszych właściwościach izolacyjnych. Stosuje się je podczas tworzenia trwałych i często użytkowanych mebli, ale też ubrań roboczych czy toreb. Gramatura powyżej 300 g/m2 sprawdza się w środowisku specjalistycznym, gdzie umożliwia przenoszenie bardzo ciężkich materiałów budowlanych czy specjalnych ubrań ochronnych.
● gramatura zmienna stanowi połączenie elastyczności z różnymi poziomami gęstości.

W przypadku koszulek i dodatków np. ekologicznego etui na laptopa, torby na ramię czy workowych plecaków zalecana gramatura wynosi od 180 g/m2. Taka wartość to gwarancja, że produkty będą wytrzymałe, ale jednocześnie nie na tyle grube, by negatywnie wpływać na komfort osoby użytkującej. Dzięki temu na materiał uda się nanieść niemal każdy, nawet gruby i najtrwalszy nadruk.

Co oznacza gramatura bawełny – podsumowanie

Co oznacza gramatura bawełny? Udzielone powyżej odpowiedzi potwierdzają, że przydatność zależy od potrzeb oraz oczekiwań. Trzeba być ich świadomym jeszcze przed rozpoczęciem procesu zakupowego.

Warto mieć też na uwadze, że niektórzy kupujący popełniają błąd i kierują się wyłącznie wagą materiału. To często początek problemów, ponieważ o jakości w rzeczywistości decydują również: gatunek tkaniny, splot nici, sposób barwienia i wykończenia.

Warto mieć na uwadze wady i zalety gramatur. Im wyższy parametr tym tkanina jest odporniejsza na gniecenie. Nie oznacza to jednak, że produkty o wysokiej gramaturze są pozbawione wad. Mogą się źle układać, a jeśli będą zbyt grube i ciężkie, z ich winy może pojawić się dyskomfort. Z kolei zbyt cienki materiał może być kłopotem dla hafciarni. Trzeba świadomie wybierać materiały, by móc dostosowywać je do okoliczności. To wymaga wiedzy i doświadczenia.

Podejmując decyzję, szczególnie w przypadku realizacji większego zamówienia, zalecamy konsultację ze specjalistą. Ten doradzi, jaką gramaturę wybrać i jasno wskaże wszystkie za i przeciw. Fachowe doświadczenie jest kluczowe również w przypadku projektowania ubrań czy dodatków z własnymi nadrukami.

Wróć na górę strony